CVV Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet alışverişi yapanların mutlaka öğrenmek istedikleri CVV nedir ve ne işe yarar konusu, bu sayfada resimli anlatımlarla ele alındı. Sayfa içerisinde yanıtlanan sorular: CVV ne amaçla kullanımdadır? Kartın hangi bölümünde yer almaktadır?

Kartlardaki CVV Nedir? Ne İşe Yarar?

Kısaca CVV nedir: kurumlarının müşteri güvenliği açısından uygulamaya koydukları kart güvenlik koduna CVV denir. Açılımı: Card Validation Value şeklindedir. Bu nedenle kısaltması kelimenin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe’deki karşılığı Kart Doğrulama Değeri’dir. Ne işe yarar: Kart şifrenizi vermeden internetten alışveriş yapmanızı sağlar.

CVV Kodu Ne Amaçla Kullanımdadır?

Bankaların müşteri bilgilerini güvende tutabilmek açısından uygulamaya koydukları bu kod, aslında online alışverişlerde müşterilerinin dolandırılmasını önlemek amacıyla alınan en önemli güvenlik tedbirleridir. Çünkü kart sahibinden başka kimse CVV kodunu bilmez. Herhangi bir evrakta ya da dosya kaydında adı geçmez. CVV kodu yalnızca kartın üzerinde yazar!

Kredi Kartı CVV Nedir? Banka Kartındaki CVV ile Aynı mı?

Özellikle teknolojinin hızla gelişmesi, sanal alışverişlerde dolandırıcılığı arttırdı. Buna karşın hırsızlığın önünde geçebilmek için banka kartlarında ve kredi kartlarında güvenlik kodu uygulaması geliştirildi. Peki, kredi kartı CVV nedir banka kartındaki CVV ile aynı mı?

İnternet üzerinden bir ürün/hizmet satın almak istediğinizde, kredi kartıyla ya da banka kartıyla ödeme seçeneğinde; ad-soy, kartın son kullanma tarihi, numarası ve CVV kodunu yazmanız istenir. Banka kartlarındaki CVV ile kredi kartlarındaki CVV aynı şeyi ifade etmektedir. Her ikisi de; kartın güvenlik kodunu sormaktadır!

CVV Kodu Hangi Kartlarda Bulunur?

CVV nedir sorusu eskiden bu kadar önemli değildi. Çünkü kodun kullanılması zorunlu hale getirilmemişti. Ancak 1.1.2001 tarihi itibarıyla tüm kart ürünlerine güvenli kodu (CVV/CVC/CID) entegre edilmesi zorunlu kılındı. Bu nedenle Mastercard, Visa, American Express ve Diners Club kartlarında bulunmaktadır. Kart güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız, CVV Kodu Öğrenme sayfasına tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

kredi kartı cvv nedir
VISA MasterCard ve American Express CVV Nedir Örneği

CVV Numarası Kartın Hangi Bölümde Yer Almaktadır?

Banka kartı/Kredi kartı güvenlik kodu anlamına gelen CVV numarası, American Espress hariç diğer kartlarda arka tarafa basılmaktadır. Genellikle imza bandının sonunda yer almaktadır. Kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte bandın üzerinde birçok rakam bulunabilir veya sadece 3 rakamdan ibaret bir kod yazılabilir. 5,6 haneli rakamlar yer alsa bile CVV kod yalnızca son 3 sayıyı kapsar.

#Örneğin yukarıdaki kredi kartında olduğu gibi imza bandının üstünde 0000999 yazıyorsa, güvenlik kodu 999’tur. Son üç hanenin öncesinde yer alan rakamların herhangi bir önemi yoktur. Alışverişiniz sırasında sadece son üçte bulunan sayıları girmeniz gerekmektedir.

CVV numarası

CVV Kodunun 1. ve 2. Karakteri Nedir?

Bazı online alışveriş sistemlerinde ya da internet bankacılığı şifre alma sayfalarında CVV numarasının 1. ve 2. karakteri sorulur. Veya 1.karakter sistem tarafından kapatılarak 2. ve 3. karakteri yazmanız istenir. Kartın arka yüzeyinde yer alan son üç rakam 745 diyelim. Bu durumda;

  • 1.karakter 7’dir.
  • 2.karakter 4’tür.
  • 3.karakter ise 5’tir.
CVV ve CVC Aynı mıdır?

CVV kodu nedir bölümünde banka kartı ya da kredi kartı güvenlik kodu olarak tanımlandığını belirtmiştik. İnternetten bir ürün/hizmet satın almak istediğinizde, karşınıza CVV haricinde CID veya CVC‘de çıkabilir. Aslında her üçü de banka kartı güvenlik kodu olarak bilinmektedir. Ancak farklı firmalar tarafından değişik şekillerde alındığı için bu durum kart güvenlik numarasının çeşitlenmesine neden olmuştur.

CVV 2 Nedir? Hangi Kartlarda Bulunur?

Kredi kartı/ Banka kartı CVV nedir konusuyla alakadar bilmeniz gereken bir diğer güvenlik adımıysa CVV 2’dir. Sanal kartlar üzerinden dolandırıcılığı engellemek amacıyla üretilmiştir. İnternet bankacılığını kullanarak, hesap kartınız haricinde bir sanal kart oluşturduğunuzda bu karta otomatik olarak bir CVV 2 kodu tanımlanır.

cvv 2 nedir, hangi kartlarda bulunur
CVV, CVV 2, CVC, CID

Bu sayfada CVV kodu nedir ne amaçla kullanılmaktadır ve nerede bulunur sorularını yanıtladık. Ekonomi.kim sitesi olarak kredi kartları ile ilgili diğer soru ve sorunlarınızı çözüme ulaştırabilmek için güncel yayınlarımıza devam etmekteyiz. Sitenin sosyal medya hesaplarını takibe alarak, kart haberlerine ve önemli bilgilere anında erişim sağlayabilirsiniz.

Banka Kartı Üzerinde Bulunan Diğer Bilgiler

Banka ve kredi kartları üzerinde bulunan diğer bilgiler hakkında da kısa bir hatırlatma yapalım. Finans kurumlarınca açılmış olan hesaplara, bankamatiklerden ulaşılabilmesi amacıyla hesaba ilişkin kart çıkartılmaktadır. Müşteriler, banka kartları sayesinde ATM’lerden dileklerini zaman para yatırabilir, çekebilir ve diğer birçok bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu kartların ön ve arka kısmında farklı bilgiler yer almaktadır.

Arka kısmına yalnızca güvenlik kodu basılı olduğunu CVV nedir bölümündeki resimlerde görebilirsiniz. Ön kısmında ise kart numarası, son kullanma tarihi, kart sahibinin adı ve soyadı yazar. Bazı bankaların kartlarında şube kodu, müşteri numarası, kart sahibine ait hesabın numarası vb. bilgilerde yer alabilir.

Bu numaraların hepsinin farklı anlamları bulunduğu için bilgilerle ilgili takıldığınız yer olursa ya da CVV nedir konusundaki mevcut bilgilerden farklı bir sorunuz varsa sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünü kullanarak, sitemiz editörlerine iletebilirsiniz. En kısa sürede yanıtınız verilecektir.

Sending
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
5 (2 votes)
2 Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir