Ön Ödemeli Kart Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Ön ödemeli kartlar, banka kartlarından çok farklıdır. Banka kartları, bir hesaba bağlı olan ürünlerdir. Bunun kafa karıştırıcı olmaması için ön ödemeli kart nedir özetledik. Ardından da ön ödemeli kartlarla ilgili en çok merak edilen soruları listeledik. İşte sonuçlar…

ön ödemeli kart nedir

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön ödemeli kart günümüzde para taşımanın plastik bir alternatifidir. Herhangi bir banka hesabına veya yatırım hesabına bağlı değildir. Borçlanarak para harcamayı engeller. En büyük avantajı budur. Çünkü kartı satın alırsınız ve ne kadar para yüklemek istediğinize karar verirsiniz. Önceden karta koyduğunuz parayı internette veya diğer alışverişlerinizde kullanırsınız. Bu şekilde yüklediğinizden daha fazla harcama yapamazsınız. Özellikle 18 yaş altı ön ödemeli kart için uygundur.

Ön Ödemeli Kartların Özellikleri Nelerdir?

Diğer kart türlerine benzer bir şemayla hazırlanır. Tasarım açısından tek farkı isimsiz olarak kullanılabilir. Ön ödemeli kart (Prepaid Card) üretme hakkı; bankalarda ve 6493 sayılı kanuna göre BDDK’dan lisans almış elektronik para kuruluşlarındadır. Ön ödemeli kartı bir bankadan satın alsanız dahi herhangi bir mevduat hesabına bağlanmaz. Dolayısıyla avans hesap özelliklerine sahip olmaz. Bu kartların diğer özellikleri şöyledir:

  • Mobil pos, fiziki pos, ATM ve sanal pos cihazlarında kullanılabilir.
  • Hizmet sağlayıcı kurum (banka veya elektronik para kuruluşu) ön ödemeli kartınızdaki parayı faiz ve benzeri finansal araçlarda değerlendiremez.
  • Belirli bir ücret karşılığında satın alınabilir. Bazı hizmet sağlayıcı kurumlar, aylık işletim ücreti adı altında kesinti yapabiliyor.
  • Satın adlığınız kartta Visa, Discover, MasterCard ya da American Express gibi bir kart ağı logosu olabilir.
  • Para yatırma ve çekme haricinde ödeme yapma işlemlerinde de kullanılabilir.
ön ödemeli kart neden popüler

Ön Ödemeli Kart Neden Popülerdir?

Nakit taşımak istemeyenler için uygun bir ödeme sistemidir. Satın almak da zahmetsizdir. Harcamalarına pek dikkat etmeyen 18 yaş altı ön ödemeli kart için uygundur. Bankaların kredi kartlarını kullanmaktan kaçınanlar için de iyi bir alternatiftir. Kredi imkanı olmadığından internet alışverişlerinde kart numaranız çalınsa bile zarar sadece kart içerisindeki bakiye kadar olacaktır. Bu nedenle sanal poslarda kredi kartına göre daha güvenlidir.

Banka Kartlarıyla Kıyasladığımızda Dezavantajları Nelerdir?

Ön ödemeli kart satın almaya karar verdiğinizde tüm ayrıntıları dikkatlice okumalısınız. Çünkü beklenmedik ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Özetle ön ödemeli kart için aylık ücret alınacak mı? Hareketsizlik, harcama, para yükleme ve nakit çekme gibi durumlarda kesinti yapılacak mı? Bu soruların yanıtlarını incelerseniz aşağıdaki konu başlıklarına tıklayarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

İlgili Sorular

Sending
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
0 (0 votes)

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir